Monday, June 2, 2014

გაკვეთილის თემაგიორგი მერჩულე ,,გრიგოლ ხანძთელის ცხოვრება" - შემაჯამებელი გაკვეთილი
სწავლების საფეხური, კლასისაშუალო, კლასი X
მოსწავლეთა პროფილი27
გაკვეთილის მიზნები და შედეგებიმოსწავლეები ამოკრებენ ტექსტებიდან სხვადასხვა სახის ინფორმაციებს, დაახარისხებენ მათ მიზნობრივად, იმსჯელებენ ქვეტექსტურ კონტექსტზე, დააკვირდებიან ბიბლიურ სახე-სიმბოლოებს ; განუვითარდებათ ანალიზის, სინთეზის უნარები და სოციალური უნარ-ჩვევები;
ქართ. X. 3. აუდიტორიის წინაშე მოხსენებით გამოსვლისას მოსწავლე იყენებს ზეპირი კომუნიკაციის ეფექტიანობის გასაძლიერებელ ხერხებს;
 ართ. X. 5. მოსწავლე ამოიცნობს და შესაბამისად იყენებს
ზეპირი კომუნიკაციის სტრატეგიებს;
ქართ.X .6. მოსწავლე კითხულობს და აანალიზებს სხვადასხვა ტიპის ტექსტებს ფუნქციონერებისა და ორგანიზების თვალსაზრისით;
ქართ.X.7 მოსწავლე განასხვავებსტექსტში ფაქტობრივ, კონცეპტუალურ და ქვეტექსტურ ინფორმაციას;
ქართ. X. 8. მოსწავლე კითხულობს სხვადასხვა ჟანრის მხატვრულ ნაწარმოებებს, პუბლიცისტურ თხზულებებს და გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას.
ქართ. X. 9. მოსწავლე კითხულობს, აანალიზებს სხვადასხვა ჟანრის მხატვრულ ნაწარმოებს
ქართ. X. 10. მოსწავლე იყენებს კითხვის მიზნის შესაბამის სტრატეგიებს.
ქართ.  X 11. მოსწავლე წერს თხზულებას ხვადასხვა მიზნით და სხვადასხვა აუდიტორიისთვის;
ართ. X. 13. მოსწავლე წერს სასწავლო რეფერატს ერთი ან რამდენიმე წყაროს მიხედვით.
ქართ. X. 14. მოსწავლე ადგენს ტექსტის კონსპექტს შესაბამისი წესების დაცვით.
ქართ. X. 16. მოსწავლე მიმართავს წერის სტრატეგიებს ნაწერის ეფექტური ორგანიზებისათვის;
შეფასებაგანმსაზღვრელი შეფასება წინასწარ შემუშავებული რუბრიკით
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი1.მასწავლებლის შესავალი სიტყვა - გაკვეთილის მიზნის    განსაზღვრა;
2.პრეზენტაციები:
გრიგოლ ხანძთელი "> I ჯგუფი -გრიგოლი,როგორც სამონასტრო მშენებლობის ორგანიზატორი;II ჯგუფი - სასულიერო და საერო ფენის ურთიერთობა;
III ჯგუფი - აფხაზეთი, ქართლი და ტაო-კლარჯეთი ნაწარმოებში;
IV ჯგუფი - სოციალურ-პოლიტიკური ვითარება და საქართველოს ერთიანობის იდეა;
V - ჯგუფი - ბიბლიური სახე-სიმბოლოები და ალუზია ნაწარმოებში;
საგანმანათლებლო რესურსებისახელმძღვანელო ,,ქართული ენა და ლიტერატურა/ ძველი ქართული მწერლობა" -მ.გიგინეიშვილი, ლ.გრიგოლაშვილი,ვ.როდონაია; 2009 წ
,,გრიგოლ ხანძთლის ცხოვრება" -სასკოლო გამოცემა 1986 წ
,,საუბრები ქართულ ლიტერატურაზე''- გ.მურღულია, გ. ალიბეგაშვილი, ვ.მაღლაფერიძე 1992 წ.
ლ. დათაშვილი -,, საღვთისმეტყველო საკითხები ქართულ ჰაგიოგრაფია

No comments:

Post a Comment